A Vietnami háborúról beszélve a leggyakoribb hadviselőfelek Észak-Vietnam, a Vietkong, Dél-Vietnam és Amerika mely valahol érthető is hiszen körülöttük forgott a konfliktus, de mellettük sok más nemzet is küldött katonákat Dél-Vietnam megsegítésére. "Vietnami háború" erről a szóról sokaknak a Huey helikopter jut eszükbe elsőnek, egyeseknek a korai M16-osok, de most az Ausztrál és Új-Zélandi haderő (Cikkben ANZAC-ként fogunk hivatkozni rájuk) olyan fegyvereit vesszük át melyeket csak ők használtak.Új-zélandi és ARVN katonák őrjáraton a dzsungelben, 1969-ben.
L1A1 Hadipuska.
Őrjáratozó katonák L1A1-es puskákkal a támaszpont szélén az aknamezőknél.
Az L1A1 az ANZAC-ban rendszeresített hadipuska volt. Ez a fegyver a belga FN Fal ausztrál verziója volt, a fegyver a 7.62 × 51 mm NATO lőszert használta 20-as szekrénytárakban, hossza 1090 mm, súlya töltött tárral 4,96 kg volt, ami nehezebb volt mint az M16-osok, de kompenzálta az, hogy 600 méteren is lehetett célzott lövést leadni vele. Az L1A1 a dzsungel környezetben megbízható volt, egy átlagos katona 5 tárat vitt magával (2-2 tártáskákban, 1 a fegyverben), de ha volt lehetőségük akkor itt is törekedtek arra, hogy minél több lőszert tudjanak csatába vinni. A katonák egymás között a fegyver gyakran SLR-ként nevezték ami a Self Loading Rifle rövidítése volt (magyarul öntöltő puska).
Az Új-zélandi SAS (NZSAS) katonája teljes felszerelésben. Kezében az L1A1-es.
Az L1A1 közkedvelt volt az Ausztrál kommandósok köreiben is, előfordult hogy a fegyver tusára plusz EÜ csomagot ragasztottak a katonák, gránátvetőt erősítettek rá, igaz utóbbi tényleg a különleges alakulatokra volt jellemző.
L2A1 Géppuska.
Impozáns darab.
Az L2A1 géppuska volt az ANZAC rajtámogató géppuskája a konfliktus elején (később váltotta az Amerikai gyártású M60-as géppuska) az L2A1 az L1A1 hadipuska géppuska változata volt, a legérdekesebb, hogy a géppuska villalába behajtva a géppuska mellső markolatát képezte. A fegyver tömege 4,6 kg volt, kalibere 7,62x51mm és 30 lőszeres tárból tüzelt. Tűzmódja automata és félautomata. A géppuska 1143 mm hosszúságú volt.
Owen géppisztoly
Gyalogos katona és az owen.
Az Owen géppisztoly volt az egyetlen 2. világháborúban gyártott Ausztrál fegyver melyet 1940-ben állítottak hadrendbe, a géppisztoly olyan sikernek örvendett, hogy a 2. világháború után megjárta még a Koreai háborút majd Vietnamot is. Az Owen Vietnamban inkább az előcsatározók fegyvere volt a reguláris gyalogságon belül.
Helikopterből, akcióra készen.
A fegyver 9x19 mm-es pisztolylőszert tüzelt elméleti 700 lövés / perc tűzgyorsasággal. Ránézésre látszik a szokatlan felül elhelyezett tár, de a függőleges adagolórendszer segítette a katonákat a fekve tüzelés és töltés közben, súlya 4,21 kg volt, hossza 806 mm. A tár kapacitása 32 db lőszer volt, az Owen hatásos lőtávolsága mivel pisztolylőszert tüzelt 120 méter volt. Noha az ausztrál gyalogság felderítői közt is terjedt az M16-os gépkarabély, az owen megőrizte népszerűségét.
Buddy Lea tizedes és hű társa bevetésen.
Az F1-es géppisztoly.
Az F1-essel gyakorlaton.
Az F1-es géppisztolyt az ANZAC 1963 júliusában rendszeresítette és 1991-ig szolgálta a hadsereget, az Owennel szemben 714 mm-es hossza, üresen 3,7 kg-os súlya (ami töltötten 4,30 kg) a 34 lőszeres tár hozható fel az alak mellett a legnagyobb eltérésnek. Technológiai adataiban eltért még azzal is, hogy elméleti tűzgyorsasága kisebb 640 lövés / perc volt, lőtávolsága 150 méter, kalibere ugyanúgy 9x19 mm-es parabellum.
Festményen megörökítve
L9A1 Browning Pisztoly.
Megvagy!
A Browning pisztoly a tisztek és olyan beosztásban levők oldalfegyvere volt akiknek mellőzhetetlen önvédelemre kiadott lőfegyver (értsd: támogató katonák például a géppuskások). A pisztoly 1 kg töltetlenül, 13 darab 9x19 mm-es lőszeres tárral rendelkezik, hossza 19,69 cm volt. A pisztoly kitűnt a szövetséges M1911 és ellenséges TT-33 pisztolyoktól tárkapacitásával (Az M1911 pisztoly 7 lőszeres, a TT-33 8 lőszeres tárral rendelkezett), továbbá nagyon pontos pisztoly volt.
Egy csatornapatkány mászik ki a vietkong alagútrendszerből.
Ezek voltak az ANZAC azon fegyverei melyek csak rájuk voltak jellemzőek, nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy ez nem az összes fegyver amelyet használtak csak azok melyeket az Ausztrál és Új-Zélandi kontingensen kívül nem nagyon használtak mások. Ezen fegyverek mellett gyakran használták az M16-os Gépkarabélyokat, az M60-as géppuskát, az M79-es gránátvetőt, az M72-es páncéltörőt, amerikai gyártású gránátokat (M18 füstgránátokat és M26 / M61 kézigránátokat), M18A1 Claymore aknákat és később M203-as gránátvetőket is a gépkarabélyokhoz, de járműveken előfordult az M2 HB géppuska is az ANZAC katonáknál.
+1 Bónusz: Centurion harckocsi.
Centurionok pihenőben.
A Centurion harckocsit az ANZAC több kisebb hadműveletben is használta a vietnami háborúban, de legnagyobb szerepet 1971 június 6-7-én kapta a Long Khanh-nál vívott harcokban. A harckocsi méretei:
Hosszúság | 7,82 m |
Szélesség | 3,39 m |
Magasság | 3,01 m |
Tömeg | 52 tonna |
Az ellenség kiiktatása
A harckocsi személyzete 4 fő volt, ezek voltak a parancsnok, a harckocsi vezető, az irányzó és a töltő. Fő fegyverzete, a löveg 105 mm-es volt, ezen kívül a harckocsin elhelyezhető volt 3 további 30-as kaliberű géppuska is. Műszaki adatok
Motor | Rolls-Royes Meteor Mk IVB benzinmotor |
Teljesítmény | 1200 Le (895 kW) |
Felfüggesztés | Horstmann |
Sebesség | 34 km/h |
Fajlagos teljesítmény | 13 Le/tonna |
Hatótávolság | 450 km |
A dzsungelben.
Páncélzata 51 mm-től 152 mm-ig terjed, a vietnami háborúban 58 darab centurion harckocsi volt, ebből 42 szenvedett valamilyen sérülést. Érdekesség, hogy ezen tankok személyzetéből 2-en haltak meg.
Irta: Estvan 1/7
Források:
vvaavic.org.au
Historical weaponry of the Australian Army
Tanks in the Australian Army
Centurion
Támogass minket, hogy egyre jobbak legyünk!