1967-ben Fort Ord-ban végzett szakasz.
Hogyan épül fel egy szakasz?
A mai írásban azt fogom kifejteni, hogy a vietnami háború ideje alatt az Amerikai Hadseregben (US Army), hogyan is épült fel egy lövészszakasz. Ebben a cikkben a teljesen feltöltött szakaszokról és annak rajairól lesz szó, a következő írásban azokról fogok mesélni, amelyeket a sok veszteség miatt „nem hivatalosan” alakítottak át.
Egy egész szakasznyi újonc a kiképzés után.
Mi is az a szakasz és mi a feladata?
Általánosságban elmondható, hogy ez a legkisebb katonai alegység, amelyet hivatásos tiszt vezet. Egy szakasz létszáma 1965-ben teljes feltöltöttségben 44 főből állt. Ezek feladatai a következőképpen volt elosztva:
Szakasztörzs.
Szakasztörzs:
1 Szakaszparancsnok
1 Szakasz Őrmester
1 Rádiós
A szakasztörzsben foglal helyet a szakaszparancsnok, aki általában hadnagy vagy egyes esetekben főhadnagyi rendfokozatban teljesít szolgálatot, az ő segédje a szakasz rangidős őrmestere, aki általában főtörzsőrmester (sergeant first class) rendfokozatban látja el feladatát, ami a parancsnok segítése, a szakaszon belül az utánpótlás megszervezése is az ő feladata mint, ahogyan a magyar honvédségnél a szakasz vezénylő altisztnek. A törzsben foglal helyet egy rádiós is, általában közlegény vagy őrvezető rendfokozatban.
Lövészraj.
Lövészraj:
1 Rajparancsnok
2 Tűzcsapatvezető
2 Gránátos
2 Automata lövész
3 Lövész
A szakaszban 3 darab 10 fős lövészraj van, a rajparancsnok törzsőrmester (staff sergeant), a raj két részre van bontva, egy 5 fős és egy 4 fős tűzcsapatra amiket a 1-1 őrmester vezet, mindkét csapatban van egy automata lövész (háború korai szakaszában a lovassági és deszantos egységeknél M16-ossal és villalábbal, míg a gyalogság egységeinél M14A1-es fegyverrel voltak felszerelve, amik erre a célra átalakított M14-esek voltak villalábbal és markolattal), minden tűzcsapatban volt 1-1 gránátos is. A gránátosok fegyvere az M79-es gránátvető volt, amelyet bunkerek és könnyen megerősített ellenséges állások ellen sikeresen alkalmaztak és meglehetősen pontos volt. A gránátos katonák részesültek abban a szerencsében, hogy felszerelték M1911-es oldalfegyverrel is, amely nem járt minden katonának ekkoriban. A gránátvetőből nem csak 40 mm-es gránátot tudott kilőni, hanem a söréteshez hasonló buckshot lövedéket is.
A katona karján jól látható a specialista rendfokozatjelzés.
A tűzcsapatok maradék részei a lövészek, az egyikben 2, a másikban 1 lövész foglalt helyet. Lovassági alakulatoknál az altisztek és a lövészek fegyvere az M16-os volt, a gyalogságnál papírforma szerint 1967-ig az M14-es hadipuska volt rendszerben. Az automata lövészek és a gránátosok rendfokozata a specialista volt, ez a rendfokozat az őrvezető és az őrmester között áll a tizedessel egy szinten, a kettő közti különbség a feladatkörük. A specialisták feladata a különböző fegyverek kezelése, mint például itt is a gránátvetők. A lövészek rendfokozata közlegény és őrvezető volt.
Joes G. Claudio-Robles lovas törzsőrmester.
A fotó a La Drangi csatában készült 1965.11.16-án, mikor rajparancsnok volt.Gyalogosok harctéren, jól látható az M14-es puska és a háttérben az M79-es.
Fegyveres raj.
Fegyveres raj:
1 Rajparancsnok
2 Géppuskás
2 Segédgéppuskás
2 Páncéltörő
2 Segédpáncéltörő
2 Lőszerhordozó
A fegyveres raj (Weapon Squad) 11 fős és szakaszonként egy van, ennek feladata a támogatás. A rajt ebben az esetben is törzsőrmester vezeti és az ő parancsnoklása alatt van 4 specialista akikből két fő kezel 1-1 M60-as géppuskákat és két fő 1-1 M67-es páncéltörőt (ez egy 90mm-es hátrasiklás nélküli fegyver), a raj maradék hat katonája közlegény vagy őrvezető rendfokozatban a két géppuskás és a két páncéltörő segédei / helyettesei, két katona pedig lőszert hordoz ezekhez a fegyverekhez. A felszerelésük elég vegyes, a rajparancsnok és a lőszerhordozók fegyvere az M16/ M14, a többi katona pedig fel van szerelve M1911-es pisztollyal, értelemszerűen a specialisták még az ő fegyverüket is vitték magukkal.
Az 1. gyalogos hadosztály katonái, a fegyveres raj egyik géppuskása és segédje is látható.
Milyen különbségek vannak egyes szakaszok között?
Az amerikai hadseregen belül a lovassági és deszantos alakulatok annyiban tértek el a gyalogos alakulatoktól fegyverzet terén, hogy ők már 1965-ben megkapták az M16-osok első típusait (XM16E1). Az Első Lovassági Hadosztály 1965. november 14.-én a La Drang-i csatába már ezekkel a fegyverekkel vonult harcba és tesztelte élesben az új fegyvert, melyről kiderült, hogy nem igazán megbízható a mocskos környezetben. Ezekből a tapasztalatokból tanulva 1967-ben rendszeresítették az M16A1-est, amely már egy jobb fegyver volt elődjénél. 1967 előtt a gyalogságnál az M14-es hadipuska volt rendszerben, melynek kalibere nagyobb az M16-osénál (Az M16 kalibere 5x56 míg az M14-es hadipuska 7,62x51-es) viszont hátránya az volt, hogy súlya nagyobb volt az M16-osnál, mivel egyes részei fából készültek, ezért a nedvességtől ez még nőtt is. Másik hátránya volt, hogy nagy kalibere miatt az automata módban történő tüzeléskor nagyon nehéz volt célon tartani, az M16-os kisebb kalibere miatt könnyebben volt célon tartható és a kisebb lőszer miatt a katonák többet is tudtak belőle magukkal vinni.
Az M14 és M14A1-es hadipuskák.
A háború későbbi éveiben annyi változás történik, hogy a gránátosok fegyverzete az M79 helyett egy M16-os gépkarabélyra felerősített M203-as gránátvető lesz, így lehetővé teszi, hogy a gránátos is automata fegyvert tudjon használni. A katonák orvosi ellátásáért a harctéri orvosok (szanitécek) voltak felelősek, ők szakaszonként egy embert jelentettek a 44-en kívül (mivel őket is egy orvosi szakaszból helyezték át). Az ő fegyverzetük általában pisztoly volt, de ha sikerült szerezniük vagy kapniuk gépkarabélyt, akkor megtarthatták. A háborúban ezek a szakaszok és rajaik nem voltak mindig kellően feltöltve, rengeteg „nem hivatalos” raj variáció alakult ki a különböző egységek tapasztalataiból és harcstílusukból. A hiányos szakaszokban például nem csak a létszám hanem az állományt vezető altisztek sem mindig a papíron levő rendfokozatot kapták, majd láthatjuk, hogy lesz példa arra is, hogy egy rajt törzsőrmester helyett őrmester vezet és nincs rajta kívül másik altiszt a rajban, a szakasz vezénylő altiszt is főtörzs helyett törzsőrmesterre jut, de ezekről majd egy másik cikkben.
Egy átlagos, teljes szakasz felépítése.
Írta: Estvan 1/7
(1st Cavalry Hungarian Reenactors)
Források:
Battleorder.org
Gordon L. Rottman - The US Army in the Vietnam War 1965-73
Table of Organization No. 7-57F - Rifle Company, Infantry Battalion, Air Assault Division Table of Organization No. 7-18H - Rifle Company, Infantry Battalion, Infantry Division or Separate Infantry Brigade
Támogass minket, hogy jobbak legyünk!