Az előző részben szó esett a nem hivatalos lövészrajokról és szakaszokról. A harmadik rész pedig egy szintén érdekes témával foglalkozik, jó olvasást!
A 101. ejtőernyős hadosztály katonái a recondo kiképzőtáborban.
Az LRRP/LRP (Long-range reconnaissance patrol/ Long range patrol) rövidítés az amerikai mélységi felderítőkre volt használatos. Ezek a katonák a gyalogság és lovasság soraiból kerültek ki, feladatuk a felderítés volt gyakran több napos őrjáratokban. Az első mélységi felderítők 1965 decemberében kerültek ki a 101-es deszantosok közül, kezdetben csak egy szakasznyian voltak majd pedig 1966. áprilisa után követték őket a 173-as deszantosok, az 1. és a 25. gyalogos hadosztályok is. Nem sokkal később minden Vietnámban állomásozó alakulatnak voltak LRRP alakulatai, a felderítőket a Nha Trang-ban levő felderítő iskolában (Recondo School) képezték ki. 1969-ben megalakult a 75. Ranger ezred, ami az LRRP-ket gyűjtötte össze.
Az 1. Lovassági hadosztály két mélységi felderítő raja egy képen.
Szakasztörzs:
1 Szakaszparancsnok
1 Szakasz vezénylő altiszt
1 Gépjármű vezető

Szakasztörzs.
A szakasztörzsben helyezkedik egy a szakaszparancsnok és a szakasz vezénylő altiszt, a gyalogsághoz képest annyi a különbség, hogy a törzsben helyet foglaló őrvezető feladata nemcsak a rádió kezelésére korlátozódik, hanem egy M151 MUTT vezetésére is.

M151 MUTT és azon ülő lovas katonák.
8 Darab 5 fős raj:
1 Rajparancsnok
2 Rádiós
2 Felderítő

8 Darab 5 fős raj.
A rajok 5 főből állnak, sokszor őrjáratoknak is hívják őket. A szakasz teljes állománya 8 darab 5 fős rajból és a 3 fős szakasztörzsből áll (összesen 43 fő). A rajok ábrázolásánál vegyesen raktam be M16A1-es és XM177E2-es gépkarabélyokat, mivel ezek a katonák magasan képzett mélységi felderítők így megvolt rá a lehetőségük, hogy saját maguk válasszanak ki fegyverzetet, volt aki M79-es gránátvetőt is vitt magával, igény esetén M60-as géppuska beszerzése sem volt idegen, de rengeteg alkalommal 2. világháborús géppisztolyok is megfordultak náluk, ellenséges Type 56 és Ak-47-es gépkarabélyt sem utasították el ezek az egységek.

Mélységi felderítő M3-as géppisztollyal.
A rajban levő két rádiós felszerelésének része volt fejenként 1-1 AN/PRC-25-ös rádiós, ezt 1968. után cserélték az AN/PRC-77-es modellekre. Az LRRP katonák egyenruhája is szemmel láthatóan másabb mint a többi katonáé, előszeretettel használták a tigrismintás és az ERDL woodland mintázatú egyenruhákat is.
101. Deszantos hadosztály mélységi felderítői, a bal oldali katonákon tigrismintás míg jobb oldali társukon ERDL Woodland mintázatú egyenruha látható, fegyverzetüknél az XM177E1-es változata látható amit az US Army gyalogos, deszantos és lovas egységeiben az altisztek és tisztek is használtak.
„Nehéz őrjárat”
A mélységi felderítők nem csak felderítést végeztek, a harcban jártas és edzett katonák félelmetes hírét növelte, hogy esetenként 10-12 fős őrjárataikkal rajtaütéseket és különböző célpontok kimentését (például lezuhant repülőgépek vagy helikopterek pilótái) is tudták kivitelezni. A 10-nél több fős bevetéseket eleve harci bevetésnek nevezték, ilyenkor az akciót személyesen a szakasz vezénylő főtörzsőrmester vagy a hadnagy is irányíthatta. Egy ilyen felderítésnél személyenként 4-6 gránát sem volt ritka, de használtak C4-es robbanó anyagot, könnygáz gránátokat, foszfor gránátokat és claymore aknákat is.

Mélységi felderítő raj, az egyik rádiós tártáskájára egy M34 WP (foszforgránát) van felakasztva. Megfigyelhető, hogy a katonák nem viselnek sisakot,sem repeszálló mellényt. Ezek az alakulatok a fejkendőket és boonie kalapokat sokkal előnyösebbnek találták a sisaknál a dzsungelben folytatott többnapos őrjáratok során. Másik érdekesség, hogy a fegyvereikre szigetelőszalagból levágott darabokat is raktak, hogy még hatékonyabb legyen az álcázásuk.

A fenti képet követve jól látható itt is az egyéni és könnyített felszerelés.
Írta: Estvan 1/7
(1st Cavalry Hungarian Reenactors)
Források:
Table of Organization and Equipment No. 7-157E "Airborne Infantry Ranger Company", published 28 April 1969
James F. Gebhardt - Eyes Behind the Lines: US Army Long-Range Reconnaissance and Surveillance Units
Gordon L. Rottman n - US Army Long-Range Patrol Scout in Vietnam 1965-71
Battleorder.org
Támogass minket, hogy egyre jobbak legyünk!